Kas loomade söömine viib inimkonna lõpuks hauda?

See on nüüd natuke teistmoodi postitus, aga kindlasti olulisem kui mõni teine. Keit Paju kirjutas Õhtulehes koroonaviiruse, teiste zoonooside ja loomatööstuse seostest ja küsis selle jaoks ka minu arvamust, millest osa olen siia allapoole kopeerinud. Artiklit saab tervikuna väikese tasu eest Õhtulehele lugeda siit

Artiklis tsiteeritud eesti keelde tõlgitud materjali Elisa Aaltolalt saab lugeda  Loomuse blogist

Ainus lahendus on lihast loobumine ja intentsiivse loomakasvatuse lõpetamine?

Kadri Taperson, kauaagne loomakaitsja, loomaõiguslane ja vegan vaatab praegu maailmas toimuvat arvustava pilguga. “Eks veganid ja loomaõiguslased vaatavadki maailmas toimuvat kriitilisema pilguga kui need, kes laiemalt võibolla ei mõtle. Ka see, et loomade tarbimisel on inimeselegi kahjulikke tagajärgi, on meile kuidagi rohkem selge. Loomad kannatavad, aga selle tagajärjel reostub ka keskkond, muutub kliima ja inimese tervis on suure löögi all,” nendib ta.

Kuigi viiruspandeemiad on alguse saanud sellest, et inimesed söövad loomi, nakatuvad ning viirus levib seejärel kiirelt inimeselt inimesele edasi, on naiivne eeldada, et kogu maailm seetõttu loomade söömisest loobuks. Tapersoni sõnul tema aga loomaõiguslase ja veganina viiruspuhangute ärahoidmiseks teist võimalust ei näe.

“Kui minu käest küsitakse, siis muud eeldust kui loomade söömise lõpetamine, ei saagi olla. Loomi samamoodi edasi ekspluateerides võime ainult uusi katastroofe oodata,” usub ta.

Kuigi, ka alternatiivne lahendus on Tapersoni sõnul olemas. “Teine vastus oleks muidugi – kunstliha kasutuselevõtt, aga mina eelistaksin ikkagi liha taimseid alternatiive, sest see on tervislikum, odavam ja loomulikum ka. Võimalik, et vastava ala teadlastel on mingisugune teine vastus.”

“Tegelikult ei ole suurt vahet, kas süüakse eksootilisi või nn tavalisi farmiloomi. Eelmise sajandi suurim pandeemia, niinimetatud hispaania gripp sai ju ühe tugeva versioonina alguse sigalatest-kanalatest. Igas loomadele ebaloomulikus keskkonnas on oht, et võivad tekkida viirused, mis on inimesele ohtlikud. Ja selline suhtumine on inimesele omane – enamus inimesi ei oska ega suuda näha kaugemale endaga toimetulekust.”

Kuigi Hiina valitsus keelustas ära turud, kus eksootilisi loomi müüakse, ei taga see seda, järgmine pandeemia tulemata jääb. “Niipalju kui olen erinevaid materjale lugenud, siis ilmselt sellest ei piisa,” ütleb Taperson.

“Ka Hiinas jäetakse avatuks farmid, milles elavad niinimetatud kariloomad, sealhulgas näiteks rebased, naaritsad, küülikud. Loomatööstuse saadustega kauplemist viiruste puhkemisel on Hiinas ka enne keelustatud, aga ajutiselt. Ja tõepoolest, asi ei ole Hiinas, sama ohtlik viirus võib tekkida ka kuskil mujal. See on ikkagi globaalne probleem,” kinnitab ta.

Tapersoni sõnul saab parema tuleviku luua ainult kõigi tarbimisvalikute muutmisega. “Ei saa lootma jääda ainult riiklikele meetmetele, sest praeguse ühiskonnakorra juures ei taha ükski otsustaja liiga palju ebapopulaarseid otsuseid vastu võtta. Veganrevolutsiooni saab teha ainult nii, et muutus toimub paljudes südametunnistusega inimestes korraga. Ma ei tea, kas muud lahendust üldse olemas ongi,” usub ta.

 

Loomuse_akadeemia_CMYK_trykki_must-01

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s