Vana

Foto on tehtud hetk pärast seda kui Vana autosse istus. Tark vana koer sai aru, et midagi on muutumas, kuskile hakatakse minema ja meie oleme inimesed, kellele ta korda läheb.

See pilt on  2004st või 2005st aastast, enne seda kui minust maailmavaatelt ja igapäevase tegevuse järgi loomakaitsja sai. Meil Kuuli talus elas enne kümme aastat kestnud varjupaigaaega, kümmekond last või õigemini noort ja polegi väga oluline, miks just. Üks põhjus oli  see, et üks lastest teistega suhtlema õpiks; teine see, et talus elavate abivajavate loomade eest oleks rohkem hoolitsejaid jne. “Kui keegi küsib, siis ütle, et me lihtsalt tulime”, soovitas üks poiss ja tegelikult see umbes nii oligi.

Ühel päeval sõitsime presentkatusega autoga, kuhu mahtus kindlasti rohkem inimesi kui tohtis, Tallinnasse. Pildilt näeb, et justkui mina oleks roolis olnud, aga see ei saa kuidagi võimalik olla. Või mine tea. Igatahes läksime varjupaika, mis tegutses Laagris ja mida enam õnneks ei ole. Õnneks sellepärast, et varjupaik oli päris kehvas seisus, Varjupaikade MTÜ oli veel loomata ja loomakaitse Eestis alles alustas, kui mitte arvestada 90ndatel tegutsenud organisatsiooni, mis tervikuna läbi põles. Laagris aitasid loomi mõned Soome loomakaitsjad, kes nüüdseks on oma tegevuse suunanud nt Rumeeniasse ja muudesse sellistesse riikidesse, kus tänavakoerad ja varjupaikades teadlik surnuksnäljutamine on tänagi reaalsus.

Üks nöörijupiga räämas kuudi külge seotud koer tundus eriti apaatne. Vana, väsinud ja kindlasti haige, pilk silmades kustunud. Ta ei reageerinud ühelegi hääletoonile, keeldus igasugusest kontaktist. Katariina (Pelastetaan koirat), kes varjupaigas vabatahtlikuna tegutses, ütles, et see koer on seal kõige kauem olnud, ilmselt ka kõige vanem ja üks nendest, kes on täiesti lootuse kaotanud – temast enam asja ei saa. “Tema võtame!”, ütles üks meie tüdrukutest ja nii tegimegi.

Foto on tehtud hetk pärast seda kui Vana autosse istus. Tark vana koer sai aru, et midagi on muutumas, kuskile hakatakse minema ja meie oleme inimesed, kellele ta korda läheb. Kõlab võltsilt, aga nägime oma silmaga, kuidas elu temasse sekunditega tagasi voolas.

Vana võttis Hiiumaal elades kõigest viimast, sõi palju, näris välisukse ja palju muid asju katki, uudishimutses kõikide tegevuste juures, üritas teiste loomade sõpradeks saada ja sai ka, ajas kassid pööningule, kaevas peenraid, jooksis hobustega võidu ja sai kogemamata kabjahoobi, käis karjääris ujumas ja tegi kõik teised märjaks, sest ta ei osanud korralikult vette hüpata jne jne. Selgus, et ta oli väga rõõmus, sõbralik, uudishimulik ja naljakas vana koer.

Kõik see kestis kaks nädalat, sest peale seda Vana suri. Õnneks ei vaevelnud vana koer kaua; tean seda sellepärast, et ta oli tollel ööl minu voodi ees ruudulise teki peal ja katsusin talle võimalikult palju toeks olla. Ilmselt oli tal peale kõikvõimalike ravimata põletike ja liigeseprobleemide tõenäoliselt mingisugune sisemine kasvaja, aga ega me seda enam peale surma kindlaks tegema ei hakanud. Ta on maetud siia lähedale metsa alla, märgistamata hauda ja selle koha peal õitsevad just praegu karikakrad.

Vana õpetas mulle muuhulgas ja teiste hulgas, et iga loom vajab võimalust ja ka kõige õnnetumas olukorras elukad võivad heasse keskkonda sattudes väga paljudest asjadest rõõmu tunda, isegi kui nende aeg on lõppemas. Sellepärast ei meeldi mulle ja ka teistele loomakaitsjatele eriti koerte paaritamine, tõugude aretamine, streiliseerimata kassid jne. Niikaua kui on olemas abivajavaid loomi, ketispeetavaid koeri, ravimata kasside kolooniaid, korteris passivaid üksikuid lemmikuid (nn põllumajandusloomadest ei hakka ma praegu üldse rääkima) jne; ei tohiks neid juurde tekkida lasta. Inimene vastutab.

Kadri (2)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s